
Bergen Parkering dro inn 150 mill. i inntekter
Regnskapet for det kommunale selskapet ble preget av pandemien, spesielt i første halvår. Den økonomiske konsekvensen av redusert etterspørsel ble delvis kompensert med økte priser.
Regnskapet for 2021 viser at Bergen Parkering i fjor hadde 144,6 millioner i inntekter fra parkering (103,9 mill. i 2020) og 5,6 millioner fra andre faste tjenesteavtaler. Totale inntekter i fjor var på 150,4 millioner kroner, og resultat før skatt endte på 7,1 millioner.
Bergen Parkering AS, som er eid 100 prosent av Bergen kommune, ble etablert i januar 2011 for å ivareta den konkurranseutsatte delen av Bergen kommunes parkeringsvirksomhet. Privatrettslig parkeringsvirksomhet, med drift av parkeringsanlegg og tilhørende service-tjenester, er selskapets hovedvirksomhet.
Selskapet samarbeider med bransjeorganisasjonen Norpark og ellers offentlige og private selskaper fra bransjen i Norge, samt relevante fagetater lokalt og nasjonalt om omkringliggende interessenter.
– 2021 ble preget av covid-19-pandemien med redusert etterspørsel etter parkering. Den økonomiske konsekvensen av redusert etterspørsel ble delvis kompensert med økte priser fra nyttår 2021. Samtidig tok selskapet nye steg mot en styrket fremtid på sensommeren med oppstart av ny avtale med Grieghallen Parkering, fremgår det av årsberetningen.
Styret er, til tross for påvirkningene fra pandemien, tilfreds med de regnskapsmessige resultatene i 2021.
– Gjennom kontinuerlig utvikling på alle områder og målrettet markedsføring, har styret tro på at selskapets solide posisjon skal sikres og videreutvikles.