Estate Vest

Nyheter – Vest Norge

GODT LOKALISERT: Planområdet ligger godt lokalisert i forhold til hverdagsfunksjoner som skole, barnehage, kollektivtransport, dagligvarer, treningssenter etc. Ill: Arkitektgruppen Cubus

Byrådet anbefaler 17 boliger på nedlagt gårdsbruk

Bevaring av våningshuset og muligheter for urban dyrking refererer til tidligere gårdsbruk, og gir identitet og tilhørighet til boligområdet.

Tore Årdal

mandag 16. desember 2024 13:39 (Oppdatert 21. januar 2025 12:38 )

– Vi er opptatt av å ta vare på natur, landbruksarealer og matjord. Matjorden på Sæterdalen gård bør gjenbrukes, og kan med fordel benyttes til grønne formål som hageanlegg og urban dyrking, uttaler byråd for Byutvikling, Christine Kahrs, om planforslaget som byrådet i Bergen anbefaler.

Det nedlagte gårdsbruket ligger ved krysset Bjørndalsbrotet / Bjørgeveien på Laksevåg. Skole, barnehage og butikk ligger i gangavstand.

Gårdsbebyggelse består av våningshus med tilbygg, løe og garasje. Planforslaget legger opp til at våningshuset tilbakeføres i volum og uttrykk til en mer opprinnelig form, mens tilbygget på vestfasaden fra 1973 rives.

– Våningshusets vestfasade må derfor bli bygget opp på nytt, fastslår Arkitektgruppen Cubus i planforslaget, som er utarbeidet på vegne av Bjørndal Utbygging AS.

Forslaget legger opp til at våningshuset kan få et nytt tilbygg mot sør. Løen fra 1924 er i dårlig stand, og må rives.

Planforslaget legger til rette for etablering av 17 nye boenheter med tilhørende parkering og uteoppholdsareal. 15 boenheter etableres innenfor areal avsatt til konsentrert småhusbebyggelse, og 2 enheter etableres innenfor areal avsatt til frittliggende småhus.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Siste nyheter Vest-Norge

Vil bygge 33 boliger – PBE mener prosjektet må nedskaleres

Nyheter / torsdag 23. januar 2025

Lager verdens beste gin på Flesland – nå vil de utvide

Nyheter / tirsdag 21. januar 2025

Eksepsjonell utvikling i Bergen

Nyheter / mandag 20. januar 2025

Vil bygge ny Rema-butikk i Blomsterdalen

Nyheter / mandag 20. januar 2025

Friele solgte i Bergen

Nyheter / torsdag 16. januar 2025

Vil fylle ut sjø, og bygge 20.000 kvm bolig og næring

Nyheter / onsdag 15. januar 2025

Nyhetsbrev Estate-Vest

Motta gratis nyhetsbrev fra estatevest.no