
– Sikkerhet er en kommersiell mulighet i eiendom
Tidligere PST-topp Hedvig Moe mener det er mange andre bransjer som er kommet lengre på sikkerhet enn eiendom.
SCANDIC ØRNEN, BERGEN (Estate Vest): Under seminaret Næringseiendom 2025 – i regi av Nordea, Kyte Næringsmegling, Stadsporten og Advokatfirmaet Thommessen – var Hedvig Moe invitert for å snakke om eiendom og nasjonal sikkerhet.
Hun startet sin juridiske karriere i Thommessen i 2000, og returnerte til firmaet i mai 2023. I mellomtiden har hun blant annet hatt sentrale stillinger i Økokrim, der hun særlig arbeidet med kriminalitet i finansmarkedene og var konstituert sjef. Moe har videre hatt lederroller i PST, også som assisterende sjef, der hun har opparbeidet seg kunnskap om temaer som geopolitikk, nasjonal sikkerhet og fremmed etterretning.
Under seminaret viste hun til at også eiendom trekkes frem i hovedlinjene i trusselvurderingene for 2025.
– Trusselen kommer særlig fra Kina og Russland, påpekte Moe.
PST skriver i «Nasjonal trusselvurdering 2025» at den sikkerhetspolitiske situasjonen har økt russiske etterretningstjenesters risikovilje i Europa. Siden slutten av 2023 har russisk etterretning gjennomført flere titalls sabotasjeaksjoner og forstyrrende aktiviteter ved bruk av proxy-aktører. Mål for aksjonene har primært vært eiendom og logistikkinfrastruktur knyttet til leveranser til Ukraina, men også ordinær sivil infrastruktur, blant annet transportmidler og butikker.
– Vi har så langt ikke observert forsøk på slike aksjoner i Norge. PST vurderer det imidlertid som sannsynlig at russisk etterretning vil forsøke å utføre slike aksjoner mot mål i Norge i 2025, fremgår det av trusselvurderingen.
PST forventer at både Russland og Kina ønsker å sikre sine nasjonale sikkerhetsinteresser gjennom investeringer i og oppkjøp av selskaper og eiendom i Norge. Bruk av sikkerhetstruende økonomiske virkemidler omfatter et bredt spekter av aktivitet. Dette kan blant annet innebære oppkjøp av eiendom i nærheten av kritisk infrastruktur, militære installasjoner eller infrastruktur av militær betydning. Strategisk plassert eiendom kan for eksempel benyttes til å utføre etterretningsaktivitet, og kan derfor utgjøre en trussel mot nasjonal sikkerhet.
I andre sammenhenger kan oppkjøp av eiendom dreie seg om strategisk plassering for å skaffe fotfeste eller innflytelse over tid.
Under seminaret påpekte Moe at også informasjonen i moderne smarthus kan utnyttes av trusselaktører. Hun mener dessuten at sikkerhetsaspektet kan være en kommersiell mulighet for eiendomsaktører.
– Mange leietakere er opptatt av det sikkerhetsmessige. Dette kommer mer og mer, og kan bli et konkurransefortrinn for eiendomsselskapene som går foran. Jeg tenker at det er mange andre bransjer som er kommet mye lenger på dette enn eiendomsbransjen, sa Moe.